$30,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 Sylvan A‑Series 820 LZ DH—a premium pontoon boat crafted for comfort, style and performance on any lake.
Discover the 2026 Sylvan A‑Series 820 LZ DH—a premium pontoon boat crafted for comfort, style and performance on any lake.
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Sylvan A 20 LZ DH |
| Type | Pontoon Boat |
| Color | Onyx/White |
| Dimensions | |
| Length (LOA) | 20′10″ |
| Beam | 96″ |
| Transom Height | 20″ |
| Tubes | 23″ diameter, .080″ gauge |
| Sitting Capacity | 9 persons |
| Fuel Capacity | 20 gallons |
| Maximum Person Load | 1,210 lbs |
| Dry Weight | 1,875 lbs |
| Max Engine Power (if fitted) | 90 hp |
The 2026 Sylvan A‑Series pontoon boat delivers a blend of luxury and practicality, making it the ideal choice for family outings or leisurely lake cruises.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000859007 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | A 20 LZ DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL10827G526 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Onyx/White | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 20'10" |
| Beam | 96" |
| Transom Height | 20" |
| Dimensions | Tube Diameter: 23 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1210 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1875 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 hp |
| Length | 20ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Dry Weight | 1875 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1210 lbs approx. |
| Max Persons | 9 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.