$30,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 Sylvan A‑Series 820 LZ DH, a premier pontoon boat that blends comfort with striking design. This luxury vessel features dual helms for both captain and co‑captain, ensuring easy navigation on calm lakes or open waters.
Discover the 2026 Sylvan A‑Series 820 LZ DH, a premier pontoon boat that blends comfort with striking design. This luxury vessel features dual helms for both captain and co‑captain, ensuring easy navigation on calm lakes or open waters.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sylvan |
| Model | A 20 LZ DH |
| Vehicle Type | Pontoon Boat |
| Status | New |
| Dimensions & Capacity | |
| Length Overall (LOA) | 20 ft 10″ |
| Beam | 96″ |
| Transom Height | 20″ |
| Tube Diameter & Gauge | 23 in / .080 in |
| Sitting Capacity | 9 persons |
| Maximum Passenger Weight | 1,210 lbs |
| Performance & Power | |
| Engine Max HP | 90 hp (available) |
| Fuel Capacity | 20 gallons |
| Dry Weight | 1,875 lbs |
| Other Details | |
| Color Scheme | Blue / White |
| VIN/Stock Number | B000859008 (SYL10816G526) |
The 2026 Sylvan A‑Series offers a perfect mix of luxury and rugged performance, making it an ideal choice for families or groups who value style, comfort, and dependable engineering on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000859008 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | A 20 LZ DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL10816G526 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Blue/White | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 20'10" |
| Beam | 96" |
| Transom Height | 20" |
| Dimensions | Tube Diameter: 23 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1210 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1875 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 hp |
| Length | 20ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Dry Weight | 1875 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1210 lbs approx. |
| Max Persons | 9 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.