Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2026 Sylvan L3 DLZ Bar is a standout pontoon that blends style, comfort, and performance into one exceptional watercraft.
The 2026 Sylvan L3 DLZ Bar is a standout pontoon that blends style, comfort, and performance into one exceptional watercraft.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length | 24' 8" |
| Beam (Width) | 102 in. |
| Tubes | 25" diameter, .080" gauge |
| Fuel Capacity | 60 gal. |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Weights & Power | |
| Dry Weight | 2750 lbs. |
| Maximum Person Load | 1695 lbs. |
| Engine Power (Max) | 300 hp per third tube, 300 hp total. |
| Warranty & Build Quality | |
| Tubes | Lifelong warranty. |
| Plywood Deck | Lifelong warranty. |
| Aluminum Transom | Lifelong warranty. |
The 2026 Sylvan L3 DLZ Bar delivers a luxurious pontoon experience that balances high performance with everyday comfort. Its distinctive lounge‑to‑bar layout makes it an ideal choice for both tranquil day cruises and spirited social events on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000861842 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L3 DLZ Bar | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL13111A626 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Blue/Black Graphics | |
| Engine Power | 0 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2750 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1695 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.