Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Sylvan L3 DLZ is the ultimate luxury pontoon for 2026 enthusiasts seeking unmatched comfort and performance on any lake or river.
The Sylvan L3 DLZ is the ultimate luxury pontoon for 2026 enthusiasts seeking unmatched comfort and performance on any lake or river.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make & Model | Sylvan L3 DLZ |
| Type | Pontoon Boat |
| Color | Blue/White Graphics |
| Dimensions | |
| Length Overall (LOA) | 20 ft 1 in |
| Beam | 102 in |
| Tubes: Diameter & Gauge | 25” / .080 in |
| Capacity & Performance | |
| Sitting Capacity | 12 Persons |
| Maximum Person Weight | 1,695 lbs |
| Engine Power (Max) | 300 hp per third tube |
| Weights & Fuel | |
| Dry Weight | 2,750 lbs |
| Fuel Capacity | 60 gallons |
The Sylvan L3 DLZ blends luxury amenities with robust performance to deliver unforgettable moments on the water. Whether you’re planning a peaceful lakeside retreat or an action‑packed tow day, this pontoon offers both elegance and capability for every outing.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000858996 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L3 DLZ | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL11106H526 | |
| Freight prep | 2499 | |
| Color | Blue/White Graphics | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Length | 20ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2750 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1695 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.