
$31,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Sylvan 2026 R‑20 LZ DH Pontoon – The ultimate family boat designed for comfort and convenience on the water.
Sylvan 2026 R‑20 LZ DH Pontoon – The ultimate family boat designed for comfort and convenience on the water.
| Basic Dimensions | |
| Length overall (LOA) | 20′10″ |
| Beam | 102″ |
| Transom height | 20″ |
| Tube Details | |
| Tube diameter | 25 in. |
| Tube gauge | .080 in. |
| Capacity | |
| Seating capacity | 9 persons |
| Fuel tank | 20 gal. |
| Total weight limit (persons) | 1,375 lbs. |
| Weight | |
| Dry weight | 2,155 lb. |
The Sylvan R‑20 LZ DH pontoon blends robust construction, thoughtful amenities and stylish finishes. Whether you’re planning a relaxed day on the lake or an energetic family adventure, this boat delivers reliability, comfort and easy maintenance – all backed by lifetime warranties on key components.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000866711 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | R-20 LZ DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Blue w/ Onyx Accent | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 20'10" |
| Beam | 102" |
| Transom Height | 20" |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1375 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2155 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 125 hp | Third Tube Max: 200 hp |
| Length | 20ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2155 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1375 lbs approx. |
| Max Persons | 9 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.