$34,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 Sylvan R‑22 CLZ DH pontoon – a true icon of family-friendly boating that delivers comfort, versatility, and style on every outing.
Discover the 2026 Sylvan R‑22 CLZ DH pontoon – a true icon of family-friendly boating that delivers comfort, versatility, and style on every outing.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length (LOA) | 22 ft |
| Beam | 102 in |
| Transom Height | 20 in |
| Tubes Diameter / Gauge | 25 in / .080 in |
| Seating & Weight | |
| Maximum Seating Capacity | 10 persons |
| Total Passenger Load | 1395 lbs |
| Dry Weight | 2585 lbs |
| Engine & Performance (Optional) | |
| Fuel Capacity | 31 gal |
| Maximum Engine Power | 150 hp / 250 hp on third tube |
The Sylvan R‑22 CLZ DH pontoon blends robust construction with thoughtful amenities, making it the perfect choice for families who value safety, comfort, and memorable moments on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000864089 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | R-22 CLZ DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL13919C626 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Victory Red/Onyx Accent | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' |
| Beam | 102" |
| Transom Height | 20" |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 31 gal |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1395 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2585 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 150 hp | Third Tube Max: 250 hp |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2585 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1395 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.