Contact for Price
Launch Watersports | Kalispell, Montana
Discover the brand‑new Malibu Boats 2026 22 MXZ, a premier choice for surfers, wakeboarders and skiers alike.
Discover the brand‑new Malibu Boats 2026 22 MXZ, a premier choice for surfers, wakeboarders and skiers alike.
This new Malibu Boats 22 MXZ offers unmatched performance and style, making it the ideal choice for water‑sport enthusiasts seeking a reliable and powerful vessel.
| Location | Kalispell | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 8913H526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Malibu Boats | |
| Model | 22 MXZ | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Surf / Wake / Ski | |
| VIN | MB2M8913H526 | |
| Engine Hours | 0 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | Hull: 21' 11" (6.72 M) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 32" (0.81 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 58 GAL (219.5 L) |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,974 LBS (895 KG) | Factory Ballast: 4,170 LBS (1,891 KG) |
| Weights | |
| Dry Weight | Approx.: 5,600 LBS (2,540 KG) |
| Engine | |
| Engine Torque | 360 HP (400 FT-LBS) – 430 HP (460 FT-LBS) |
| Features | |
| Hull Type | Wake Plus |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | Approx.: 5,600 LBS (2,540 KG) approx. |
| Max Weight Capacity | 1,974 LBS (895 KG) | Factory Ballast: 4,170 LBS (1,891 KG) approx. |
| Max Persons | 14 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.