
Contact for Price
Launch Watersports | Kalispell, Montana
The newest addition to the Malibu Boats lineup, the 2026 23 LSV is a high‑performance bowrider designed for smooth cruising and exhilarating wakeboarding adventures.
The newest addition to the Malibu Boats lineup, the 2026 23 LSV is a high‑performance bowrider designed for smooth cruising and exhilarating wakeboarding adventures.
The boat is equipped with a powerful engine capable of delivering between 360 HP/400 ft‑lbs to 430 HP/460 ft‑lbs, ensuring robust performance on any waterway.
This 2026 Malibu Boats 23 LSV offers a blend of speed, capacity, and luxury—perfect for families or groups seeking the ultimate water‑sports adventure.
| Location | Kalispell | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | click Call Seller button above9 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Malibu Boats | |
| Model | 23 LSV | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| Engine Hours | 0 |
| Dimensions | |
| Length | Hull: 23' (7 m) |
| Beam | 102" (2.6 m) |
| Draft | 32" (0.81 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 65 gal (246 L) |
| Seating Capacity | 15 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,115 lbs (959 kg) | Factory Ballast: 4,435 lbs (2,012 kg) |
| Weights | |
| Dry Weight | Approx.: 5,700 lbs (2586 kg) |
| Engine | |
| Engine Torque | 360 HP/400 FT-LBS – 430 HP/460 FT-LBS |
| Features | |
| Hull Type | Wake Plus/Diamond |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | Approx.: 5,700 lbs (2586 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | 2,115 lbs (959 kg) | Factory Ballast: 4,435 lbs (2,012 kg) approx. |
| Max Persons | 15 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.