
Contact for Price
Clark Marine Center | Kalispell, Montana
Varatti Z2272 Boat – New 2026 Model
| Boat Details | |
|---|---|
| Location: | Kalispell, Montana |
| Status: | Available |
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Varatti Z2272 |
| Color Scheme: | Red, White & Blue |
| Specifications | |
| Length: | 22 ft 7 in (8.5 m) |
| Beam: | 8.5 ft (2.6 m) |
| Engine & Performance | |
| Power Plant: | 6.2‑liter V8, 370 hp |
| Transmission: | Automatic |
| Propulsion: | Single inboard drive |
| Construction ... | |
Varatti Z2272 Boat – New 2026 Model
| Boat Details | |
|---|---|
| Location: | Kalispell, Montana |
| Status: | Available |
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Varatti Z2272 |
| Color Scheme: | Red, White & Blue |
| Specifications | |
| Length: | 22 ft 7 in (8.5 m) |
| Beam: | 8.5 ft (2.6 m) |
| Engine & Performance | |
| Power Plant: | 6.2‑liter V8, 370 hp |
| Transmission: | Automatic |
| Propulsion: | Single inboard drive |
| Construction & Fuel | |
| Hull Material: | Fiberglass reinforced polymer |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Additional Information | |
| Engine Hours: | 1 hour |
| Status: | New, ready for delivery in Kalispell area. |
This 2026 Varatti Z2272 is a pristine example of modern boating technology combined with classic design. Perfect for lake adventures or coastal cruising, its powerful engine and spacious cabin provide unmatched performance and comfort for every outing on Montana’s beautiful waters.
| Location | Kalispell, Montana | |
| Condition | New | |
| Stock Number | CMC-V1005 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Varatti | |
| Model | Z2272 | |
| Color | Red, White, Blue | |
| Engine | 6.2L | |
| Length | 22' 7" | |
| Beam | 8.5 | |
| Horsepower | 370 | |
| Engine Hours | 1 | |
| Transmission | Automatic | |
| Propulsion | Single Inboard | |
| Hull Material | Fiberglass Reinforced | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available |
| Length | 23ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Engine Power | 370 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.