Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
The 2026 Cobalt A29 is a premium bow‑ridden vessel designed for both performance and comfort. Available at West Coast Boat Center Reno, this new model blends advanced technology with elegant styling to provide an unforgettable boating experience.
The 2026 Cobalt A29 is a premium bow‑ridden vessel designed for both performance and comfort. Available at West Coast Boat Center Reno, this new model blends advanced technology with elegant styling to provide an unforgettable boating experience.
| Dimensions (with swim platform) | |
|---|---|
| Overall Length | 29 ft 0″ (8.84 m) |
| Beam | 9 ft 0″ (2.74 m) |
| Draft – Drive Up / Down | 28″ (0.71 m) / 38″ (0.97 m) |
| Capacity & Weight | |
| Fuel Capacity | 121 gal (458 L) |
| Fresh Water Capacity | 18 gal (68 L) |
| Dry Weight | 7,275 lb (3,300 kg) |
The 2026 Cobalt A29 is offered as a new boat at West Coast Boat Center Reno. It meets all the standards of modern bowrider design while providing top‑tier safety and comfort features for every type of water adventure.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | A29 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| LOA (Length) | 29 ft | |
| Beam (Width) | 9 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/Swim Platform: 29' 0'' (8.84 m) |
| Width | Interior Cockpit: 94'' (2.39 m) |
| Beam | 9' 0'' (2.74 m) |
| Dead Rise | at Transom: 21 degrees |
| Draft | Drive Up: 28'' (.71 m) | Drive Down: 38'' (.97 m) |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 60'' (1.52m) | w/Arch: 94'' (2.40 m) | w/Hard Top: 105'' (2.67 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 121 gal. (458 L) |
| Fresh Water Capacity | 18 gal. (68 L) |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified |
| Weights | |
| Dry Weight | 7,275 lbs. (3,300 kg) |
| Length | 29ft 0in |
| Beam | 9ft 0in |
| Dry Weight | 7,275 lbs. (3,300 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.