Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
Discover the brand‑new 2026 Cobalt Boats R31 Surf, a standout bowrider now available at West Coast Boat Center in Reno. This 31‑foot vessel delivers exceptional performance and comfort for every water adventure.
Discover the brand‑new 2026 Cobalt Boats R31 Surf, a standout bowrider now available at West Coast Boat Center in Reno. This 31‑foot vessel delivers exceptional performance and comfort for every water adventure.
This new Cobalt R31 Surf combines robust engineering with a sleek bowrider profile, making it an excellent choice for both family outings and spirited water sports. Visit West Coast Boat Center Reno today to experience the latest 2026 model firsthand.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R31 Surf | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| LOA (Length) | 31 ft | |
| Beam (Width) | 10 ft 10 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/Swim Platform: 31' 5'' (9.58 m) |
| Beam | 9' 10'' (2.99 m) |
| Dead Rise | 21 degrees |
| Draft | Up, Twin Eng.: 26'' (.66 m) | Down, Twin Eng.: 44'' (1.12 m) |
| Bridge Clearance | windshield only: 5' 4'' (1.63 m) | w/ Hardtop: 9' 1'' (2.77 m) | w/ Sunshade: 9' (2.74 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 160 gal (606 L) |
| Fresh Water Capacity | 18 gal (68 L) |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified |
| Weights | |
| Dry Weight | 9500 lbs (4309 kg) |
| Length | 31ft 0in |
| Beam | 10ft 10in |
| Dry Weight | 9500 lbs (4309 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.