
Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
Discover the 2026 Cobalt R33 Surf – a premium bowrider designed for family adventure and water‑sports excitement.
Discover the 2026 Cobalt R33 Surf – a premium bowrider designed for family adventure and water‑sports excitement.
Interior Highlights:
Exterior Features:
| General Data | |
|---|---|
| Length Overall (with swim platform) | 33 ft 4″ (10.16 m) |
| Beam | 10 ft 6″ (3.20 m) |
| Dead Rise | 21° |
| Draft – Twin Engines Up | 26″ (0.66 m) |
| Draft – Twin Engines Down | 33″ (0.84 m) |
| Capacities & Weight | |
| Fuel Capacity | 150 gal (568 L) |
| Fresh Water Capacity | 25 gal (95 L) |
| Dry Weight – Twin Engines | 11,793 lb (5,349 kg) |
| Performance & Comfort | |
| Bridge Clearance – Windshield Only | 6 ft 7″ (2.00 m) |
| Bridge Clearance – Tower Up | 9 ft 4″ (2.84 m) |
| Bridge Clearance – Tower Down | 7 ft 11″ (2.41 m) |
| Bridge Clearance – with Hardtop & Radar | 10 ft 4″ (3.15 m) |
The newest model is available at the West Coast Boat Center in Reno, ready for immediate delivery to your adventure needs.
With a ten‑year warranty on key components and comprehensive safety features, the 2026 Cobalt R33 Surf offers unmatched performance for families who love water sports. Experience confidence, comfort, and excitement with every voyage on this top-tier bowrider boat.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R33 Surf | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| LOA (Length) | 33 ft | |
| Beam (Width) | 10 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/Swim Platform: 33' 4'' (10.16 m) |
| Beam | 10' 6'' (3.20 m) |
| Dead Rise | 21 degrees |
| Draft | Up, Twin Eng.: 26'' (.66 m) | Down, Twin Eng.: 33'' (0.84) |
| Bridge Clearance | windshield only: 6' 7'' (2.00 m) | Tower Up: 9' 4'' (2.84 m) | Tower Down: 7' 11'' (2.41 m) | w/ Hardtop & Radar: 10' 4'' (3.15 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 150 gal (568 L) |
| Fresh Water Capacity | 25 gal (95 L) |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified |
| Weights | |
| Dry Weight | w/Twin Engines: 11,793 lbs (5349 kg) |
| Length | 33ft 0in |
| Beam | 10ft 6in |
| Dry Weight | w/Twin Engines: 11,793 lbs (5349 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.