
Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
The 2026 Cobalt Boats R35 Surf is a standout bowrider that combines luxury, performance, and advanced technology in one sleek package.
The 2026 Cobalt Boats R35 Surf is a standout bowrider that combines luxury, performance, and advanced technology in one sleek package.
| Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length (with Swim Platform) | 35' 4'' (10.77 m) |
| Beam | 10' 10'' (3.30 m) |
| Dead Rise | 21° |
| Draft (Twin Engines) | Up: 28" (0.71 m) / Down: 38" (0.97 m) |
| Bridge Clearance | |
| With Hardtop | 9' 7'' (2.92 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 165 gal (625 L) |
| Fresh Water Capacity | 25 gal (95 L) |
| Maximum Load | Boat‑certified, Yacht‑certified when fully equipped |
| Weights | |
| Dry Weight | 13,400 lbs (6 078 kg) |
The 2026 R35 Surf offers an unparalleled blend of performance and comfort for those who demand the best on the water. Its advanced instrumentation, spacious layout, robust safety features, and sleek styling make it a top choice among modern bowriders.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R35 Surf | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| LOA (Length) | 35 ft | |
| Beam (Width) | 10 ft 10 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/Swim Platform: 35' 4'' (10.77 m) |
| Beam | 10' 10'' (3.30 m) |
| Dead Rise | 21 degrees |
| Draft | Up, Twin Eng.: 28'' (.71 m)| Down, Twin Eng.: 38'' (0.97 m) |
| Bridge Clearance | w/ Hardtop: 9' 7'' / 2.92 m | W/ Hardtop and Radar: 10' 7'' / 3.23 m | w/ Hardtop, Radar, And Flir: 11' 7'' / 3.23 m |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 165 gal (625 L) |
| Fresh Water Capacity | 25 gal (95 L) |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified |
| Weights | |
| Dry Weight | 13,400 lbs (6078 kg) |
| Length | 35ft 0in |
| Beam | 10ft 10in |
| Dry Weight | 13,400 lbs (6078 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.