Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
The 2026 Cobalt R6 is the ultimate blend of sport performance and luxurious comfort.
The 2026 Cobalt R6 is the ultimate blend of sport performance and luxurious comfort.
| Dimensions (with Swim Platform) | |
|---|---|
| Total Length | 25' 9'' (7.85 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Cockpit Width | 95" (2.41 m) |
| Performance & Capacity | |
| Fuel Tank | 60 gallons (227 L) |
| Seating Capacity | 14 persons |
| Maximum Load with Gear | 2300 lbs. (1043 kg) |
| Fresh Water Tank | 10 gallons (38 L) |
| Weight & Draft | |
| Dry Weight | 5800 lbs. (2631 kg) |
| Draught Drive Up/Down | 19'' / 35.5'' (0.48m / 0.90m) |
The boat is newly available at the West Coast Boat Center in Reno.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R6 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | FGER6432H526 | |
| LOA (Length) | 26 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/ Swim Platform: 25' 9'' (7.85 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Interior Width | Cockpit: 95" (2.41 m) |
| Dead Rise | at Transom: 21° |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 61'' (1.55 m) | w/Arch or Tower: 100'' (2.54 m) |
| Draft | Drive Up: 19'' (0.48m) | Drive Down: 35.5'' (0.90m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal. (227 L) |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | w/gear: 2300 lbs. (1043 kg) |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | 5800 lbs. (2631 kg) |
| Length | 26ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 5800 lbs. (2631 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | w/gear: 2300 lbs. (1043 kg) approx. |
| Max Persons | 14 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.