Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
Discover the 2026 Cobalt Boats R6 – a flawless blend of sport performance and luxury comfort.
Discover the 2026 Cobalt Boats R6 – a flawless blend of sport performance and luxury comfort.
| General Details | |
|---|---|
| Location | West Coast Boat Center Reno |
| Status | New |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Cobalt Boats R6 |
| Type | Bowrider |
| VIN | FGER6435H526 |
| Dimensions | |
| Total Length (with Swim Platform) | 25' 9" |
| Beam | 8' 6" |
| Cockpit Width | 95” |
| Performance & Capacity | |
| Fuel (gal) | 60 |
| Sit. Capacity | 14 Persons |
| Total Weight with Gear (lbs) | 2300 |
| Weight & Draft | |
| Dry Weight (lbs) | 5800 |
| Draft (Drive Up/Down) | 19"/35.5" |
The 2026 Cobalt Boats R6 combines cutting‑edge technology, luxurious amenities and robust construction to deliver an exceptional boating experience.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R6 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | FGER6435H526 | |
| LOA (Length) | 26 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/ Swim Platform: 25' 9'' (7.85 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Interior Width | Cockpit: 95" (2.41 m) |
| Dead Rise | at Transom: 21° |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 61'' (1.55 m) | w/Arch or Tower: 100'' (2.54 m) |
| Draft | Drive Up: 19'' (0.48m) | Drive Down: 35.5'' (0.90m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal. (227 L) |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | w/gear: 2300 lbs. (1043 kg) |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | 5800 lbs. (2631 kg) |
| Length | 26ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 5800 lbs. (2631 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | w/gear: 2300 lbs. (1043 kg) approx. |
| Max Persons | 14 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.