Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
Discover the 2026 Cobalt Boats R6 Surf – a premium bow‑rider that blends excitement with elegance for unforgettable moments on the water.
Discover the 2026 Cobalt Boats R6 Surf – a premium bow‑rider that blends excitement with elegance for unforgettable moments on the water.
This Cobalt R6 Surf offers an exceptional blend of performance and luxury for the discerning bow‑rider. Its advanced features, robust construction, and generous capacity make it a standout choice in the 2026 boat market.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R6 Surf | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | FGEW6003F526 | |
| LOA (Length) | 25 ft 9 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/Swim Platform: 25' 9'' (7.85 m) |
| Width | Interior Cockpit: 95'' (2.41 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Draft | Drive Up: 30'' (0.76 m) | Drive Down: 36'' (0.91 m) |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 61'' (1.55 m) | w/Arch: 102'' (2.59 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal. (227 L) |
| Seating Capacity | 14 persons |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 2300 lbs. (1043 kg) |
| Weights | |
| Dry Weight | 6100 lbs. (2766 kg) |
| Length | 25ft 9in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 6100 lbs. (2766 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | 2300 lbs. (1043 kg) approx. |
| Max Persons | 14 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.