Contact for Price
West Coast Boat Center Reno | Reno, Nevada
Discover the 2026 Cobalt Boats R8, a premium bow‑rider that blends performance and luxury in one stunning package.
Discover the 2026 Cobalt Boats R8, a premium bow‑rider that blends performance and luxury in one stunning package.
| General Information | |
|---|---|
| Location | West Coast Boat Center Reno |
| Status | New |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Cobalt Boats R8 |
| Vehicle Type | Boat – Bowrider |
| VIN | FGER8402F526 |
| Dimensions | |
| Overall Length (with swim platform) | 27' 10" (8.48 m) |
| Beam (Width) | 8' 6" (2.59 m) |
| Draft | 18'' drive up, 35'' drive down |
| Bridge Clearance | No bimini: 62'', With arch: 102" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 80 gal (302 L) |
| Sitting Capacity | 14 persons |
| Fresh Water | 10 gal (38 L) |
| Weight & Certification | |
| Dry Weight | 6,400 lb (2,903 kg) |
| Maximum Capacity Certified as Yacht (with gear) and Boat (without gear) | |
This 2026 Cobalt Boats R8 delivers unmatched performance, safety features, and comfort for the discerning bow‑rider. Its sleek design, advanced electronics, and durable construction make it a standout choice on any waterway.
| Location | West Coast Boat Center Reno | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R8 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | FGER8402F526 | |
| LOA (Length) | 28 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/Swim Platform: 27' 10'' (8.48 m) |
| Width | Interior Cockpit: |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Draft | Drive Up: 18'' (0.46 m) | Drive Down: 35'' (0.89 m) |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 62'' (1.57 m) | w/Arch: 102'' (2.59 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 80 gal. (302 L) |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | 6400 lbs. (2903 kg) |
| Length | 28ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 6400 lbs. (2903 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Boat Certified: Yacht Certified | Boat Certified w/gear: Yacht Certified approx. |
| Max Persons | 14 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.