
Contact for Price
Brown's Auto & Marine | Newport, NH
Discover the 2026 Avalon Venture Cruise 15‑FT Pontoon
The 2026 Avalon Venture Cruise is a standout in our Boutique Collection, blending compact design with premium quality. Available as either 7½’ or 8’ wide floorplans, this pontoon delivers an exceptional ride that outperforms typical fishing boats and runabouts.
Discover the 2026 Avalon Venture Cruise 15‑FT Pontoon
The 2026 Avalon Venture Cruise is a standout in our Boutique Collection, blending compact design with premium quality. Available as either 7½’ or 8’ wide floorplans, this pontoon delivers an exceptional ride that outperforms typical fishing boats and runabouts.
Specifications Summary:
| Vehicle Details | |
| Condition | New |
| Stock Number | 776011 |
| Year | 2026 |
| Make | Avalon |
| Model | Venture Cruise 15 FT |
| Vehicle Type | Pontoon Boat |
| Engine | MERCURY 25ELPT 4S EF (single outboard) |
| Length Overall | 15 ft |
| Breadth (Beam) | 7 ft 5 in |
| Fuel Capacity | 15‑gal direct fill transom tank |
This 2026 Avalon Venture Cruise offers a blend of luxury, performance, and affordability—perfect for fishing trips or sunset cruises on your favorite lake.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 776011 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Avalon | |
| Model | Venture Cruise 15 FT | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | MERCURY 25ELPT 4S EF | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 15 ft | |
| Beam (Width) | 7 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 15 gallon direct fill transom tank |
| Length | 15ft 0in |
| Beam | 7ft 5in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.