$10,995.00
New Jersey Outboards | Bayville, New Jersey
Discover this well‑maintained 2005 Crownline 210 LX Bowrider located in Bayville, New Jersey. The boat features a reliable Mercruiser 5.0L engine with only 526 hours of use and is ready for immediate water adventures.
Discover this well‑maintained 2005 Crownline 210 LX Bowrider located in Bayville, New Jersey. The boat features a reliable Mercruiser 5.0L engine with only 526 hours of use and is ready for immediate water adventures.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2005 |
| Make / Model | Crownline 210 LX Bowrider |
| hours (Engine Hours) | 526 hours |
| Length | 21.0 ft |
| Beam | 8 ft 6 in |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Propulsion Type | Single I/O |
| Dry Weight | 3,900 lbs |
| Power & Fuel | |
| Engine Model | Mercruiser 5.0L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Other Details | |
| Status | Available for sale |
| Color | Black |
| HIN (Hull Identification Number) | USJTC59627B505 |
| Sale Price | $14,995.00 |
| Location | Bayville, New Jersey |
| Stock Number | SH2385A |
| Condition | Pre‑Owned – clean and ready for water use |
This Crownline Bowrider is a solid investment for anyone looking to enjoy the waterways with dependable performance, comfortable amenities, and excellent value. Contact us today to arrange a viewing or test drive.
| Sale Price | $10,995.00 | |
| Location | Bayville, New Jersey | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Stock Number | SH2385A | |
| Year | 2005 | |
| Make | Crownline | |
| Model | 210 LX | |
| HIN | USJTC59627B505 | |
| Color | Black | |
| Engine | Mercruiser 5.0L | |
| Length | 21' 0" | |
| Beam | 8ft 6in | |
| Engine Hours | 526 | |
| Propulsion | Single I/O | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 3900 | |
| Status | Available |
| Length | 21ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.