$72,995.00
New Jersey Outboards | Bayville, New Jersey
Sea Hunt Ultra 229 – 2024 Model
This brand‑new Sea Hunt Ultra 229 from 2024 arrives in mint condition, featuring a low‑hour Yamaha 150 hp outboard engine with warranty protection. The vessel is equipped for comfort and convenience on the water.
Sea Hunt Ultra 229 – 2024 Model
This brand‑new Sea Hunt Ultra 229 from 2024 arrives in mint condition, featuring a low‑hour Yamaha 150 hp outboard engine with warranty protection. The vessel is equipped for comfort and convenience on the water.
Specifications:
| Year | 2024 |
| Make & Model | Sea Hunt Ultra 229 |
| Engine | Yamaha 150 hp outboard |
| Length | 22′ 7″ (6.88 m) |
| Beam | 8′ 6″ (2.59 m) |
| Hull Material | Fiberglass / Composite |
| Color | Iced Blue |
| Fuel Type | Gasoline |
| Dry Weight | 2,600 lb (1,179 kg) |
| Status | Available for sale in Bayville, New Jersey |
This 2024 Sea Hunt Ultra 229 is ready to offer a smooth and enjoyable boating experience with its well‑maintained engine and top‑notch marine electronics.
| Sale Price | $72,995.00 | |
| Location | Bayville, New Jersey | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Stock Number | SH2642A | |
| Year | 2024 | |
| Make | Sea Hunt | |
| Model | Ultra 229 | |
| HIN | SXSU0006F324 | |
| Color | Ice Blue | |
| Engine | Yamaha 150 | |
| Length | 22' 7" | |
| Beam | 8ft 6in | |
| Horsepower | 150 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 2600 | |
| Status | Available |
| Length | 22ft 7in |
| Beam | 8ft 6in |
| Engine Power | 150 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.