Contact for Price
New Jersey Outboards | Bayville, New Jersey
In Stock – #1 Parker Dealer in the Country!
Experience the tradition and legend of a Parker 247 Explorer. Whether you’re fishing, cruising with family or friends, this vessel offers comfort on every trip.
In Stock – #1 Parker Dealer in the Country!
Experience the tradition and legend of a Parker 247 Explorer. Whether you’re fishing, cruising with family or friends, this vessel offers comfort on every trip.
In Stock – #1 Parker Dealer in the Country! Tradition continues.
| Boat Details | |
| Location: | Bayville, New Jersey |
| Condition: | New |
| Stock Number: | PA2616 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Parker |
| Model: | 247 Explorer |
| HIN: | PXM41110A626 |
| Color: | Gun Metal |
| Engine: | Yamaha F300XA Outboard Engine (300 hp) |
| Length: | 24' 2" |
| Beam: | 8'6" |
| Propulsion: | Single Outboard |
| Hull Material: | Fiberglass/Composite |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Dry Weight: | 5,055 lbs |
| Status: | Available |
| Location | Bayville, New Jersey | |
| Condition | New | |
| Stock Number | PA2616 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Parker | |
| Model | 247 Explorer | |
| HIN | PXM41110A626 | |
| Color | Gun Metal | |
| Engine | Yamaha F300XA Outboard Engine | |
| Length | 24' 2" | |
| Beam | 8'6" | |
| Horsepower | 300 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 5055 lbs | |
| Status | Available |
| Length | 29ft 2in |
| Beam | 8ft 6in |
| Engine Power | 300 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.