Contact for Price
New Jersey Outboards | Bayville, New Jersey
#1 Parker Dealer in the Country – The Tradition and Legend Continue!
Experience the joy of fishing, cruising or simply enjoying time with family on calm waters. The Parker Sport Cabin offers protection from wind, rain, sun and seasonal changes.
#1 Parker Dealer in the Country – The Tradition and Legend Continue!
Experience the joy of fishing, cruising or simply enjoying time with family on calm waters. The Parker Sport Cabin offers protection from wind, rain, sun and seasonal changes.
#1 Parker Dealer in the Country – The Tradition and Legend Continue!
| Location | Bayville, New Jersey |
| Condition | New |
| Stock Number | PA2609 |
| Year | 2026 |
| Make | Parker |
| Model | 247 Explorer |
| HIN | PXM41106A626 |
| Color | Tides Edge |
| Engine | Yamaha F300USB Outboard Engine |
| Length | 24' 2" |
| Beam | 8'6" |
| Horsepower | 300 |
| Propulsion | Single Outboard |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Fuel Type | Gas |
| Dry Weight | 5,055 lbs |
| Status | Available |
| Location | Bayville, New Jersey | |
| Condition | New | |
| Stock Number | PA2609 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Parker | |
| Model | 247 Explorer | |
| HIN | PXM41106A626 | |
| Color | Tides Edge | |
| Engine | Yamaha F300USB Outboard Engine | |
| Length | 24' 2" | |
| Beam | 8'6" | |
| Horsepower | 300 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 5055 lbs | |
| Status | Available |
| Length | 29ft 2in |
| Beam | 8ft 6in |
| Engine Power | 300 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.