$48,500.00
Surf City Marina Sales & Service | Ship Bottom, NJ
The 2026 Yamaha Boats AR195 delivers unmatched supercharged power, striking design, and exceptional value—all complemented by a watersports tower.
| Vehicle Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Boats |
| Model | AR195 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | YAMC0030H526 |
| Dimensions | |
| Length (in water) | 19' 5" |
| On Trailer Length | 21' 2" |
| With Tower Folded ... | |
The 2026 Yamaha Boats AR195 delivers unmatched supercharged power, striking design, and exceptional value—all complemented by a watersports tower.
| Vehicle Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Boats |
| Model | AR195 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | YAMC0030H526 |
| Dimensions | |
| Length (in water) | 19' 5" |
| On Trailer Length | 21' 2" |
| With Tower Folded Length | 19' 5" |
| Height (on trailer) | 10'2" |
| Tower Height (folded) | 7' |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise Angle | 18° |
| In-Water Bridge Clearance | 7'6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Maximum Weight Capacity | 1,600 lbs |
| Storage Volume | 422 gallons |
| Fuel Tank Size | 40 gallons |
| Weights | |
| Total Weight | 2,500 lbs |
| Dry Weight (on trailer) | 3,170 lbs |
| Engine Details | |
| Powerplant | Single supercharged 4‑stroke Vortex High Output Yamaha marine engine |
| Displacement per Engine | 1812 cc |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | AR195 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0030H526 |
| Dimensions | |
| Length | 19' 5" | On Trailer: 21' 2" | On Trailer With Tongue Folded: 19' 5" |
| Height | On Trailer: 10'2" | on Trailer with Tower Folded: 7' |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,600 lbs |
| Storage Capacity | 422 GAL |
| Fuel Capacity | 40 GAL |
| Weights | |
| Weight | 2,500 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 3,170 LBS |
| Engine | |
| Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Dry Weight | On Trailer: 3,170 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 1,600 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.