$43,995.00
Boat Masters Marine | Akron, OH
Discover the brand‑new Bennington S Quad Bench 22 SSR, a sleek 23‑foot pontoon boat designed for comfort and performance. This 2026 model is now on sale at our Akron showroom.
Discover the brand‑new Bennington S Quad Bench 22 SSR, a sleek 23‑foot pontoon boat designed for comfort and performance. This 2026 model is now on sale at our Akron showroom.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | BENS6646 |
| Year | 2026 |
| Make | Bennington |
| Model | S Quad Bench 22 SSR |
| Dimensions & Capacity | |
| Total Length (LOA) | 22′ 11½″ |
| Pontoon Length | 21′ 4″ | Deck: 21′ 6″ |
| Beam | 8′ 6″ |
| Sitting Capacity | 10 persons |
| Engine & Performance | |
| Propulsion Type | Single Outboard |
| Maximum Engine Power | 200 HP (up to 115 HP standard) |
| Fuel Capacity | 23.9 gal |
| Optional Features | |
| GPS, depth sounder, swim ladder, Bimini top, Bluetooth audio system, and swim platforms – all available to customize your boat. | |
Boat Masters Marine Inc. is proudly located at 5290 Manchester Rd., Akron, OH 44319. Our experienced staff is ready to help you explore the new Bennington 22 SSR and other pontoon models that fit your lifestyle.
Whether you’re looking to purchase brand new or explore certified pre‑owner pontoon boats, Boat Masters Marine Inc. is your trusted partner for quality watercraft in Ohio.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | BENS6646 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Bennington | |
| Model | S Quad Bench 22 SSR | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 22 ft 11 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 90 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Features May Include | GPS Depthsounder Swim Ladder Bimini Top Soundsystem Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20' 11.5" |
| Length | Pontoon: 21' 4" | Deck: 21' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | 8' 6" |
| Dimensions | Pontoon Diameter: 25" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Fuel Capacity | 23.9 Gal |
| Weights | |
| Weight | Hull (no engine): 2379/2801 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | Single Outboard |
| Engine Power | 115 HP |
| Electric | |
| Gauges | Pontoon: 0.08 |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Gasoline |
| Length | 22ft 11in |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.