$69,995.00
Boat Masters Marine | Akron, OH
The 2026 Evotti 521QL Tritoon is a brand‑new, 24‑foot adventure boat now available in Akron, Ohio.
The 2026 Evotti 521QL Tritoon is a brand‑new, 24‑foot adventure boat now available in Akron, Ohio.
| Performance & Specs | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Length Overall (W/ Ladder) | 24 ft 5″ |
| Deck Length | 23 ft 6″ |
| Beam | 8 ft 6″ |
| Engine Power | 150 HP (F150XD) |
| Fuel Capacity | 50 gal |
| Comfort & Convenience | |
| Seating Capacity | 11 persons |
| Lounge Chairs | 4 spacious chaise loungers |
| Storage | In‑floor compartments and additional cargo space |
| Optional Extras (may include) | |
| GPS & Depth Sounder | Bimini top, sound system, touch screen display, swim platforms |
Visit the premier Evotti dealer at Boat Masters Marine Inc. to see this 2026 Tritoon firsthand and discuss financing options.
Book an appointment today and experience why the Evotti 521QL is the ultimate choice for family adventures on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | EVT0104 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Evotti | |
| Model | 521QL | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Tritoon | |
| VIN | EVT00104J526 | |
| Engine | F150XD | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 23 ft 6 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | 44319 | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 150 HP | |
| Engine Information | F150XD | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 11 | |
| Features May Include | GPS Depthsounder Bimini Top Soundsystem Fixed Ski Tow Bar Touch Screen Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Overall Length | W/ Ladder: 24' 5" |
| Length | 21' | Tube: 21' 0" | Deck: 23' 6" |
| Beam | 8' 6" |
| Dimensions | Tube Diameter: 24" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 50 gal |
| Seating Capacity | 11 Persons |
| Weights | |
| Dry Weight | Min: 2,700 lbs | Max: 3,100 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 250 HP |
| Length | 23ft 6in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | Min: 2,700 lbs | Max: 3,100 lbs approx. |
| Max Persons | 11 |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.