$94,995.00
Buckeye Sports Center | Huron, Ohio
Discover the Lund 2020 2275 Baron Sport, a top‑tier aluminum fishing vessel designed for serious big water adventures.
Discover the Lund 2020 2275 Baron Sport, a top‑tier aluminum fishing vessel designed for serious big water adventures.
The Baron integrates modern conveniences with proven marine design:
The Baron offers a variety of seating configurations:
| Seat Types Available | |
| Air‑ride fixed mainstay with slider (x 1) | Air‑ride removable pedestals (x 3) |
| Pro ride seats (x 4) and seat bases (x 8) | |
The Lund guard frame supports a variety of trailers, including:
| Length | 22 ft 9″ |
| Breadth | 8.5 ft |
| Engine Power | MERCURY 350 Verado – 350 HP |
| Propulsion | Single outboard |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Hull Material | Aluminum |
| Dried Weight | 2,450 lb |
| Engine Hours | 216 hrs |
The Lund 2275 Baron Sport delivers unmatched performance and versatility for anyone serious about big water fishing. Its robust design, extensive features, and thoughtful layout make it the premier choice among aluminum fishing boats.
| Sale Price | $94,995.00 | |
| Location | Huron | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | U26001 | |
| Year | 2020 | |
| Make | Lund | |
| Model | 2275 Baron Sport | |
| HIN | LBBCX159I920 | |
| Color | Gunmetal & Black | |
| Engine | Mercury 350 Verado | |
| Length | 22' 9" | |
| Beam | 8.5 | |
| Horsepower | 350HP | |
| Engine Hours | 216 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Aluminum | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 2,450 | |
| Status | Available |
| Length | 22ft 9in |
| Beam | 8ft 0in |
| Engine Power | 350HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.