$119,976.00
Buckeye Sports Center | Huron, Ohio
The 2025 Lund 2075 Pro‑V Sport is the pinnacle of deep‑v fishing performance for professional anglers seeking unmatched power and precision.
The 2025 Lund 2075 Pro‑V Sport is the pinnacle of deep‑v fishing performance for professional anglers seeking unmatched power and precision.
| 2025 Lund 2075 Pro-V Sport Specifications | |
|---|---|
| Length | 20' 10" |
| Beam | 8'6" |
| Hull Material | Aluminum |
| Engine | MERCURY 300xl Pro Xs DTS (4‑stroke) |
| Horsepower | 300 hp |
| Propulsion | Single Outboard |
| Fuel Type | Gasoline |
| Color | Black Metallic |
The Lund 2075 Pro‑V Sport combines professional-grade technology, rugged construction and thoughtful amenities to deliver an unrivaled fishing experience. Whether you’re hunting trophy bass or navigating open seas, this boat is engineered for success.
| Retail Price | $157,863.00 | |
| Sale Price | $119,976.00 | |
| Location | Huron | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | H25006 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Lund | |
| Model | 2075 Pro-V Sport | |
| HIN | LBBPC005G425 | |
| Color | Black Metalic | |
| Engine | Mercury 300xl Pro Xs Dts 4stk | |
| Length | 20' 10" | |
| Beam | 8'6" | |
| Horsepower | 300 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Aluminum | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Percentage down | 20 |
| Length | 20ft 10in |
| Beam | 8ft 6in |
| Engine Power | 300 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.