$104,999.00
Buckeye Sports Center | Huron, Ohio
Discover the 2025 Scarab 255 LX, a high‑performance jet‑drive cruiser that blends luxury with rugged versatility. Built for adventure, this new model features a lightweight fiberglass/composite hull and a powerful twin Rotax 300 engine delivering 600 hp.
Discover the 2025 Scarab 255 LX, a high‑performance jet‑drive cruiser that blends luxury with rugged versatility. Built for adventure, this new model features a lightweight fiberglass/composite hull and a powerful twin Rotax 300 engine delivering 600 hp.
| Year | 2025 |
| Make & Model | Scarab 255 LX |
| Length | 25′ (7.62 m) |
| Beam | 8′4″ (2.54 m) |
| Engine | Twin Rotax 300 |
| Horsepower | 600 hp |
| Propulsion | Jet Drive |
| Fuel Type | Gasoline |
| Status | In Stock – Available for Immediate Delivery |
The 2025 Scarab 255LX offers unmatched performance and comfort, making it the premier choice for jet‑drive enthusiasts seeking both speed and sophistication on every outing.
| Retail Price | $140,042.00 | |
| Sale Price | $104,999.00 | |
| Location | Huron | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | H25040 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 255 LX | |
| HIN | PSBSD268A525 | |
| Color | Red & Black | |
| Engine | Twin Rotax 300 | |
| Length | 25' 0" | |
| Beam | 8' 4" (2.54 m) | |
| Horsepower | 600 | |
| Engine Hours | New | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Height | Total: 5' 11" (1.8 m) | Total On Trailer: 7' 6" (2.3 m) | Total on Trailer w/Top: 10' 7" (3.2 m) | |
| Percentage down | 20 |
| Length | 25ft 0in |
| Engine Power | 600 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.