Contact for Price
Buckeye Sports Center | Huron, Ohio
Experience cruising in elegance with the Chris Craft Calypso 28, a vessel designed to deliver spacious comfort and essential amenities for unforgettable trips.
Experience cruising in elegance with the Chris Craft Calypso 28, a vessel designed to deliver spacious comfort and essential amenities for unforgettable trips.
The U‑shaped bow seating includes forward-facing sunloungers equipped with USB charging ports and convenient cupholders. Chris Craft upholstery blends marine‑grade vinyl with high‑density foam that is antimicrobial and quick‑dry, creating a clean, comfortable living area.
The sleek helm showcases a flush‑mounted 12” Garmin display beneath an elegant glass windshield. A teak steering wheel complements the double‑wide seat, whose color‑matched stitching and stainless steel handrail enhance style and safety.
| General Information | |
|---|---|
| Make | Chris Craft |
| Model | Calypso 28 |
| Year | 2026 |
| Hull Color | Deep Sapphire Metallic – Painted Hull |
| Dimensions & Performance | |
| Length Overall (LOA) | 27 ft 10″ |
| Breadth (Beam) | 9 ft 1″ |
| Dry Weight | 8,428 lb |
| Engine & Powertrain | |
| Propulsion System | Twin Outboard |
| Horsepower | 600 hp (T‑Mercury 300 Verado) |
| Fuel Type | Gasoline |
| Construction & Features | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Status | Available for Sale – New Condition |
| Retail Price | $490,130.00 | |
| Location | Huron | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | H26016 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Chris Craft | |
| Model | 28 Calypso | |
| HIN | CCBCR151I526 | |
| Color | Deep Sapphire Metallic - Painted Hull | |
| Engine | T-MERCURY 300 VERADO | |
| Length | 27' 10" | |
| Beam | 9' 1" | |
| Horsepower | 600 | |
| Propulsion | Twin Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 8,428 | |
| Status | Available |
| Length | 27ft 10in |
| Beam | 9ft 1in |
| Engine Power | 600 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.