Contact for Price
Buckeye Sports Center | Huron, Ohio
Discover the 2026 Cobalt Boats R8 Outboard, a premium vessel designed for unforgettable moments all year round.
Discover the 2026 Cobalt Boats R8 Outboard, a premium vessel designed for unforgettable moments all year round.
| Year: | 2026 |
| Make: | Cobalt Boats |
| Model: | R8 Outboard |
| Engine: | T‑Mercury 300XL (600 hp) |
| Length: | 27′ 10″ |
| Beam: | 8′ 6″ |
| Hull Material: | Fiberglass/Composite (Kevlar reinforced) |
| Fuel Type: | Gasoline |
| Dry Weight: | 6,500 lb |
| Status: | In Stock – Available for immediate delivery in Huron. |
| % Down Payment: | 20% |
This Cobalt Boats R8 Outboard 2026 offers unmatched performance, advanced safety features, and luxurious comfort. Ideal for both casual cruising and serious boating enthusiasts.
| Retail Price | $359,788.00 | |
| Location | Huron | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Year | 2026 | |
| Make | Cobalt Boats | |
| Model | R8 Outboard | |
| HIN | FGE08018B626 | |
| Color | Black | |
| Engine | T-Mercury 300XL | |
| Length | 27' 10" | |
| Beam | 8' 6" | |
| Horsepower | 600 | |
| Propulsion | Twin Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 6500 | |
| Status | Available | |
| Percentage down | 20% |
| Length | 27ft 10in |
| Beam | 8ft 6in |
| Engine Power | 600 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.