$18,495.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
The 2022 Qwest Pontoons 816 RLS LT is the premier cruising pontoon designed for comfort and enjoyment on the water.
The 2022 Qwest Pontoons 816 RLS LT is the premier cruising pontoon designed for comfort and enjoyment on the water.
| General Information | |
|---|---|
| Location | Charles Mill Marina |
| Condition | Pre‑owned |
| Stock Number | 6410 |
| Year | 2022 |
| Make & Model | Qwest Pontoons 816 RLS LT |
| Vehicle Type | Pontoon Boat |
| Dimensions | |
| Total Length (overall) | 17 ft 7″ |
| Pontoon length | 16 ft 3″ |
| Deck size | 8 ft × 16 ft; Pontoon diameter: 23 in. |
| Capacity & Weight | |
| Fuel capacity | 13 gal |
| Maximum load (weight) | 1,385 lb | Person: 960 lb |
| Seating capacity | 7 persons |
| Weight Summary | |
| Dry weight | ≈1,525 lb |
| Engine & Performance | |
| Power plant | Yamaha T25 – 25 hp |
| Color scheme | Exterior: Red | Interior: Grey |
| Additional Features | |
| Maximum passengers | 7 |
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | 6410 | |
| Year | 2022 | |
| Make | Qwest Pontoons | |
| Model | 816 RLS LT | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | Yamaha T25 | |
| LOA (Length) | 16 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 25 HP | |
| Color | Red | |
| Interior Color | Grey | |
| Max Persons | 7 |
| Dimensions | |
| Overall Length | 17' 7" |
| Length | Pontoon: 16' 3" |
| Dimensions | Deck Size: 8' X 16' | Pontoon Diameter: 23" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13 gal |
| Weight, Maximum Capacity | 1,385 lbs | Person: 960 lbs |
| Seating Capacity | 7 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | Approximate: 1,525 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 50 HP |
| Length | 16ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Dry Weight | Approximate: 1,525 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 1,385 lbs | Person: 960 lbs approx. |
| Max Persons | 7 |
| Engine Power | 25 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.