$26,995.00
Charles Mill Marina | Pymatuning Boat Rentals | Mansfield, Ohio
Discover the exceptional comfort and performance of the 2023 Starcraft Marine EX 24 R, a premier pontoon boat designed for both cruising and fishing adventures.
Discover the exceptional comfort and performance of the 2023 Starcraft Marine EX 24 R, a premier pontoon boat designed for both cruising and fishing adventures.
Power canopy with canvas, windscreen, Gussi Italia Torcello steering wheel featuring rotary tilt functionality for precise control.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length | 24’10” |
| Beam (Width) | 102 in. |
| Interior Depth | 27 in. |
| Fuel Capacity | 38 gal. |
| Seating Capacity | 13 persons. |
| Performance & Weight | |
| Dry Weight | 2425 lbs. |
| Maximum Load (Passengers) | 1775 lbs. |
| Engine Power | 20 HP Yamaha engine; up to 150 hp with third tube, max 300 hp. |
This pre‑owned Starcraft EX 24 R comes complete with a factory warranty and the full Pymatuning Rental Package: mooring cover, winterization services, oil change, and an essential safety package. For more information or to arrange a viewing, contact our team directly.
| Location | Pymatuning Boat Rentals | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | PY5342 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | EX 24 R | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | Yamaha 20 | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 20 HP |
| Dimensions | |
| Length | 24'10" |
| Transom Height | 20 in |
| Beam | 102 in |
| Depth, Maximum | Interior: 27 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25" |
| Capacities | |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1775 lbs |
| Fuel Capacity | 38 gal |
| Seating Capacity | 13 Persons. |
| Weights | |
| Dry Weight | 2425 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 150 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2425 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1775 lbs approx. |
| Max Persons | 13 |
| Engine Power | 20 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.