$28,995.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2023 SunChaser 24 LR DH, a premium pontoon boat designed for both comfort and adventure. With seating for up to thirteen guests, this model offers ample space to relax under the sun or enjoy thrilling rides on open water.
Discover the 2023 SunChaser 24 LR DH, a premium pontoon boat designed for both comfort and adventure. With seating for up to thirteen guests, this model offers ample space to relax under the sun or enjoy thrilling rides on open water.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length | 24 ft 10″ |
| Beam | 102 inches |
| Tube Gauge / Diameter | 0.08" / 25" |
| Seating & Weight Limits | |
| Maximum Seating Capacity | 13 persons |
| Total Payload (persons) | 1,775 lb |
| Weight | |
| Dry Weight | 2,425 lb |
| Engine Power Options | |
| Base Engine Max Output | 150 HP (300 HP with third tube) |
This pre‑owned SunChaser 24 LR DH is currently stationed at Charles Mill Marina. Stock number: MQ4828.
Whether you’re looking for a family-friendly cruiser, an active fishing platform, or a versatile vessel that can be customized to your style, the SunChaser 24 LR DH delivers quality and performance in one impressive package.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | MQ4828 | |
| Year | 2023 | |
| Make | SunChaser | |
| Model | 24 LR DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Brand | SunChaser | |
| Engine | Yamaha VF 90 | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 90 HP |
| Dimensions | |
| Length | 24' 10" |
| Beam | 102 |
| Dimensions | Tube Gauge: 0.08" | Tube Diameter: 25" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 38 Gal |
| Seating Capacity | 13 persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1775 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2425 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 150 HP | Third Tube Max: 300 HP |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2425 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1775 lbs approx. |
| Max Persons | 13 |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.