$33,995.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
The 2024 Starcraft Marine EX 22 C is the ultimate pontoon boat for those seeking comfort, style and value on the water.
The 2024 Starcraft Marine EX 22 C is the ultimate pontoon boat for those seeking comfort, style and value on the water.
| General Details | |
|---|---|
| Year | 2024 |
| Model | EX 22 C |
| Make | Starcraft Marine |
| Length Overall (LOA) | 22′ 10″ |
| Beam (Width) | 8′ 6″ |
| Engine & Performance | |
| Motor | Yamaha T9.9 |
| Power | 9.9 HP (maximum) |
| Fuel Capacity | 38 gallons |
| Capacity & Comfort | |
| Maximum People | 11 |
| Weight Capacity | 1,500 lbs (maximum) |
| Dimensions & Weight | |
| Transom Height | 20″ |
| Maximum Depth | 27″ |
| Tube Diameter | 25″ |
| Dry Weight | 2,061 lbs |
| Features & Amenities | |
| Electrical Gauges | Tachometer, Fuel Gauge, Voltmeter, Speedometer |
| Lamps | Courtsey Lights, Docking Lights |
| Canopy | Power Canopy |
| Steering | Rotary Tilt Steering Wheel (Gussi Italia Torcello) |
| Deck Accessories | 4 Cleats, Rotocast Furniture Bases with Integrated Drains, Boarding Ladder, Changing Room |
The EX 22 C is perfect for family outings, weekend fishing trips or leisurely cruises. Its spacious layout and robust construction make it a reliable choice for both novice boaters and seasoned water enthusiasts.
This Starcraft pontoon delivers quality, comfort and performance—all at an unbeatable value for anyone looking to elevate their water experience.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | CM5706 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | EX 22 C | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | Yamaha T9.9 | |
| LOA (Length) | 22 ft 10 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 9.9 HP | |
| Color | Burgundy | |
| Interior Color | Gray | |
| Max Persons | 11 |
| Dimensions | |
| Length | 22'10" |
| Beam | 102" |
| Transom Height | 20" |
| Depth, Maximum | 27" |
| Dimensions | Tube Diameter: 25" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 38 gal |
| Seating Capacity | 11 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1500 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2061 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 150 HP | Third Tube Max Horsepower: 200 HP |
| Length | 22ft 10in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2061 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Max Persons: 1500 lbs approx. |
| Max Persons | 11 |
| Engine Power | 9.9 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.