$52,995.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2025 StarCraft Marine EXS 3, a pontoon that delivers high‑performance boating without breaking your budget.
Discover the 2025 StarCraft Marine EXS 3, a pontoon that delivers high‑performance boating without breaking your budget.
| Basic Info | |
|---|---|
| Make | StarCraft Marine |
| Model | EXS 3 |
| Year | 2025 |
| Type | Pontoon Boat |
| Dimensions | |
| Length Overall (LOA) | 23 ft 8 in (296 in) |
| Beam | 8 ft 6 in (102 in) |
| Tubing Diameter | 25 in |
| Capacity & Performance | |
| Engine Power | Yamaha 150 HP |
| Sit Capacity | 12 persons (up to 1,640 lb) |
| Fuel Capacity | 38 gallons |
| Weight & Build | |
| Dry Weight | 2,550 lbs |
| Construction Material | Marine‑grade ¾” plywood deck; UV‑stable carpet; welded aluminum transom |
This StarCraft EXS Series pontoon offers a blend of durability, style and affordability—ideal for families seeking reliable water adventures. The combination of performance tubes, premium steering options and spacious seating makes it ready for any outing on the lake or river.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | PH5991 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | EXS 3 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | Yamaha 150 | |
| LOA (Length) | 23 ft 8 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP | |
| Color | Carbon | |
| Interior Color | Grey | |
| Max Persons | 12 |
| Dimensions | |
| Length | 23'8" |
| Beam | 102 in |
| Transom Height | 25 in |
| Depth, Maximum | 27 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 38 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1640 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2550 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 250 HP | Third Tube Max Horsepower: 250 HP |
| Length | 23ft 8in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2550 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Max Persons: 1640 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.