$30,795.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2025 StarCraft Marine GX 20 R DH, a family‑friendly pontoon boat designed to deliver style, performance, and affordability in one sleek package.
Discover the 2025 StarCraft Marine GX 20 R DH, a family‑friendly pontoon boat designed to deliver style, performance, and affordability in one sleek package.
The StarCraft GX 20 R DH is engineered to provide a smooth, enjoyable ride whether you’re fishing, cruising the lake, or simply spending time on the water with family. Its robust construction and thoughtful amenities make it an excellent investment for anyone seeking reliable performance without compromising style.
Charles Mill Marina – fresh off the lot and ready to launch your next adventure.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Stock Number | 6085 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | GX 20 R DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | Suzuki 9.9 | |
| LOA (Length) | 20 ft 10 in | |
| Beam (Width) | 8 ft | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 9.9 HP | |
| Color | Silver | |
| Interior Color | Grey |
| Dimensions | |
| Length | 20'10" |
| Beam | 96" in |
| Transom Height | 20 in |
| Depth, Maximum | 27 in |
| Gauges | Tube: .080" |
| Dimensions | Tube Diameter: 23 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 19 gal |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1695 lbs | Max Persons: 1210 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1875 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 HP | Third Tube Max Horsepower: 90 HP |
| Length | 20ft 10in |
| Beam | 8ft 0in |
| Dry Weight | 1875 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 1695 lbs | Max Persons: 1210 lbs approx. |
| Max Persons | 9 |
| Engine Power | 9.9 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.