$38,995.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2025 Starcraft Marine SV 16 OB, a deckboat that delivers exceptional value and family‑friendly performance without compromising on quality.
Discover the 2025 Starcraft Marine SV 16 OB, a deckboat that delivers exceptional value and family‑friendly performance without compromising on quality.
The SV 16 OB features a sturdy hull built with durability in mind. Inside you’ll find comfortable gray interior trim that blends style with practicality. The deck is equipped with soft‑touch traction mats at both the bow and stern for safety during use.
This deckboat balances affordability with robust features. Whether you’re planning a family day on the lake or an active water‑sport adventure, the SV 16 OB offers reliable performance, comfort, and optional versatility—all without breaking your budget.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Stock Number | 6089 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | SV OB 16 OB | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Deck Boat | |
| Engine | Yamaha F90 | |
| LOA (Length) | 16 ft 10 in | |
| Beam (Width) | 7 ft 10 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 90 HP | |
| Color | Charcol | |
| Interior Color | Grey |
| Dimensions | |
| Length | 16'8" |
| Beam | 95" |
| Transom Height | 20" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18 gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs | Max Persons: 1000 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1800 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 HP |
| Length | 16ft 10in |
| Beam | 7ft 10in |
| Dry Weight | 1800 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs | Max Persons: 1000 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.