$63,793.00
Fisherman's Central Marine | New Franklin, Ohio
The Vexus AVX 2080, launched for the 2025 model year, redefines what a modern aluminum launch can be. With its advanced V2 engineering platform and digitally crafted hull geometry, each vessel delivers unmatched strength, spaciousness, and refined styling.
The Vexus AVX 2080, launched for the 2025 model year, redefines what a modern aluminum launch can be. With its advanced V2 engineering platform and digitally crafted hull geometry, each vessel delivers unmatched strength, spaciousness, and refined styling.
| General Information | |
|---|---|
| Make | Vexus |
| Model | AVX 2080 |
| Year | 2025 |
| Length | 20' 3" |
| Beam | 8' |
| Engine | Yamaha SHO 200 (200 HP) |
| Hull Material | Aluminum |
| Fuel Type | Gasoline |
| Status | In Stock, New |
| Color & Finish | |
| Exterior Color | Sapphire Blue |
| Engine Hours | |
| Hours Used | 0 |
| Retail Price | $71,191.00 | |
| Sale Price | $63,793.00 | |
| Location | New Franklin | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | 3242 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Vexus | |
| Model | AVX 2080 | |
| HIN | VXS57455A525 | |
| Color | Sapphire Blue | |
| Engine | Yamaha SHO 200 | |
| Length | 20' 3" | |
| Beam | 8 | |
| Horsepower | 200 | |
| Engine Hours | 0 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Aluminum | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Engine Power | 200 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.