Contact for Price
Fisherman's Central Marine | New Franklin, Ohio
The 2026 Vexus DVX 22s is a family‑friendly fishing boat built on a proven tournament platform that delivers high performance and confidence on the water.
The 2026 Vexus DVX 22s is a family‑friendly fishing boat built on a proven tournament platform that delivers high performance and confidence on the water.
The boat is available with a choice of professionally rigged outboards, including the powerful Mercury 400 Verado. Features include passive keyless ignition and an exclusive ICC hull lamination schedule.
Specifications:
| Location | New Franklin |
| Condition | New |
| Availability | In Stock |
| Stock Number | 3281 |
| Year | 2026 |
| Make | Vexus |
| Model | DVX 22s |
| Engine | Mercury 400 Verado |
| Length | 22 ft 0 in |
| Beam | 8 ft |
| Horsepower | 400 hp |
| Engine Hours | 0 hrs |
| Propulsion | Single Outboard |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Fuel Type | Gasoline |
| Status | Available |
| Location | New Franklin | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | 3281 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Vexus | |
| Model | DVX 22s | |
| Engine | Mercury 400 Verado | |
| Length | 22' 0" | |
| Beam | 8 | |
| Horsepower | 400 | |
| Engine Hours | 0 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available |
| Length | 25ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Engine Power | 400 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.