$22,750.00
Buckeye Sports Center | Peninsula, Ohio
Experience the excitement of the 2023 Tahoe T16, a fully loaded adventure vessel built to deliver maximum fun on every outing.
Experience the excitement of the 2023 Tahoe T16, a fully loaded adventure vessel built to deliver maximum fun on every outing.
| 2023 Tahoe T16 Overview | |
|---|---|
| Model | T16 |
| Makers | Tahoe® |
| Length | 16′ 0″ (4.88 m) |
| Beam | 7′ 6″ (2.29 m) – Package: 8′ 4½″ (2.55 m) |
| Height (Package) | 5′ 5″ (1.65 m) |
| Engine | Mercury ELPT, Four‑stroke outboard – 75 hp |
| Fuel Type | Gasoline |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Propulsion | Single Outboard |
| Engine Hours | 5 hours |
| Status | Available – In Stock |
| Location | Peninsula |
| Condition | Pre‑Owned |
| Sale Price | $22,750.00 |
| Stock Number | U01200BT |
| Sale Price | $22,750.00 | |
| Location | Peninsula | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | U01200BT | |
| Year | 2023 | |
| Make | Tahoe® | |
| Model | T16 | |
| Engine | Mercury ELPT | |
| Length | 16' 0" | |
| Beam | 7' 6'' (2.29 m) | |
| Horsepower | 75 | |
| Engine Hours | 5 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Width | Bottom: 6' 4'' (1.93 m) | Package: 8' 4.5'' (2.55 m) | |
| Height | Package: 5' 5'' (1.65 m) |
| Length | 16ft 0in |
| Engine Power | 75 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.