$33,254.00
Buckeye Sports Center | Peninsula, Ohio
The 2026 Lund 1700 Explorer SS is engineered for anglers who demand performance without unnecessary extras. Designed to be a serious fishing vessel, it offers robust all‑weather construction, efficient handling, and practical storage solutions.
The 2026 Lund 1700 Explorer SS is engineered for anglers who demand performance without unnecessary extras. Designed to be a serious fishing vessel, it offers robust all‑weather construction, efficient handling, and practical storage solutions.
| Year | 2026 |
| Make / Model | Lund 1700 Explorer SS |
| Length | 17 ft (17’ 0″) |
| Beam | 93 in (7.75 ft) |
| Engine | MERCURY 60 ELPT 4S – 60 HP, single outboard |
| Hull Material | Aluminum |
| Fuel Type | Gasoline |
| Color | Black |
| Status / Availability | New, In Stock – Peninsula location |
| Trailer Dimensions | Width 8′ 6″ (102.5 in); Height 6′ 5″ (77 in) |
| Down Payment Requirement | 20% |
This boat offers a perfect blend of rugged reliability and thoughtful amenities, making it an ideal choice for serious fishing adventures.
| Retail Price | $45,241.00 | |
| Sale Price | $33,254.00 | |
| Location | Peninsula | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | N26060 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1700 Explorer SS | |
| Color | BLACK | |
| Engine | MERCURY 60 ELPT 4S | |
| Length | 17' 0" | |
| Beam | Width: 93" | |
| Horsepower | 60 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull Material | Aluminum | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" | |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 5" | |
| Percentage down | 20 |
| Length | 17ft 0in |
| Engine Power | 60 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.