
$30,000.00
ACS Marine | Buchanan, TN
Lund 1650 Rebel XL SS – 2023 Fishing Boat
The Lund 1650 Rebel XL is a premier 16‑foot aluminum fishing boat designed for serious anglers and families alike. Its lightweight yet sturdy construction makes it easy to trailer, launch, and haul in any location.
Lund 1650 Rebel XL SS – 2023 Fishing Boat
The Lund 1650 Rebel XL is a premier 16‑foot aluminum fishing boat designed for serious anglers and families alike. Its lightweight yet sturdy construction makes it easy to trailer, launch, and haul in any location.
The Lund 1650 Rebel XL SS combines performance with practicality, making it the ideal choice for anyone looking to upgrade their fishing experience in 2023.
| Condition | NEW | |
| Year | 2023 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Rebel XL SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Aluminum | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16' 7" | Max Rod Storage: 7' 6" | Boat/Motor/Trailer: 18' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 11" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 85" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 22.5" |
| Chine Width | 70.5" |
| Bottom Thickness | Hull: 0.080" |
| Freeboard Thickness | Hull: 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" Long |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 19 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1350 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1755 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 915 Lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 29-35 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 75 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Max Weight Capacity | 1350 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | Max: 75 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.