
$49,900.00
ACS Marine | Buchanan, TN
Discover the 2023 Lund 1775 Impact XS Sport, a premium aluminum sport‑boat engineered for family adventures on the water.
Discover the 2023 Lund 1775 Impact XS Sport, a premium aluminum sport‑boat engineered for family adventures on the water.
| Dimensions (in) | |
|---|---|
| Length | 17 '11" |
| Width (boat/trailer) | 8 '6" |
| Height (boat/motor/trailer) | 7' |
| Capacity | |
| Fuel tank | 30 gal |
| Sitting capacity | 6 persons |
| Towing weight limit | 2488 lb |
| Performance | |
| Engine power | 125 hp (standard) |
| Top speed range | 36–45 mph |
The 2023 Lund 1775 Impact XS Sport combines robust construction, family-oriented amenities and versatile performance to deliver an unforgettable boating experience.
| Condition | NEW | |
| Year | 2023 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1775 Impact XS Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Aluminum | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17' 11" | Max Rod Storage: 8' | Boat/Motor/Trailer: 20' 2" |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 7' |
| Transom Height | 25" |
| Beam | Width: 96" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 22.75" |
| Chine Width | 81.5" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.160" |
| Rear Livewell Length | 38" |
| Front Livewell Length | 27" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 30 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1700 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 24 Gal |
| Front Livewell Capacity | 11 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 2488 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 1390 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 36-45 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | 125 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Max Weight Capacity | 1700 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | 125 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.