
$79,500.00
ACS Marine | Buchanan, TN
The 2023 Skeeter FXR20 Select delivers the performance you need and the look you desire. Engineered with advanced design concepts, extensive testing, lighter yet stronger components, it offers unmatched fishability for bass anglers.
The 2023 Skeeter FXR20 Select delivers the performance you need and the look you desire. Engineered with advanced design concepts, extensive testing, lighter yet stronger components, it offers unmatched fishability for bass anglers.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Boat Length | 20' 4" |
| Beam (Width) | 97" |
| Draft | 17" |
| Interior Depth at Console | 21" |
| Fuel Capacity | 48 gal |
| Seating Capacity | 5 persons |
| Performance & Engine | |
| Maximum Engine Power | 250 hp |
| Weights | |
| Standard Boat Weight | 2175 lb |
| Max. Capacity (including passengers) | 1530 lb; 737 lb for persons only |
| Trailer Lengths | |
| Towing with Trailer, Motor in Position | 27' 2" |
| Towing with Trailer, Swing‑Away Tongue Folded | 24' 4"" / 23' 5" (shortest) |
| Trailer Dimensions | |
| Width on Trailer | 102" |
| Maximum Height on Trailer | 83"/90" with PP |
| Condition | USED | |
| Year | 2023 | |
| Make | Skeeter | |
| Model | FXR20 Select | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | on Trailer (Towing): 27' 2" | on Trailer (with Motor in Towing Position and Swing-Away Tongue Folded): 24' 4" | on Trailer w/Motor Trimmed Vertical w/Swing-Away Tongue Folded (shortest): 23' 5" | Boat: 20' 4" | Engine Shaft: 20" |
| Width | on Trailer: 102" |
| Height | Max. on Trailer: 83" | Max. on Trailer w/PP: 90" |
| Beam | 97" |
| Draft | 17" |
| Depth, Maximum | Interior (at console): 21" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 48 Gals |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1530 lbs | Persons: 737 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 2175 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 250 h.p |
| Beam | 8ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1530 lbs | Persons: 737 lbs approx. |
| Max Persons | 5 |
| Engine Power | Max: 250 h.p |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.