$137,995.00
Barnes Marine | Counce, Tennessee
Tige 2023 22RZX Boat
The 2023 Tige 22RZX delivers unmatched power and style on the water with a sharp design, cutting‑edge technology, and exhilarating performance. This sporty yet luxurious addition to the RZX Series offers a first‑class experience for every rider.
Tige 2023 22RZX Boat
The 2023 Tige 22RZX delivers unmatched power and style on the water with a sharp design, cutting‑edge technology, and exhilarating performance. This sporty yet luxurious addition to the RZX Series offers a first‑class experience for every rider.
Key Specifications (Pre‑Owned, 2023 Model)
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2023 |
| Make | Tige |
| Model | 22RZX |
| Color | Stone |
| Status | Available |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 22 ft 0 in |
| Beam | 8.5 ft |
| Tail Width (Trailer Minimum) | 102 inches |
| Performance & Powertrain | |
| Engine | Indmar 6.2 Raptor 400 |
| Propulsion | V‑Drive |
| Fuel Type | Gasoline |
| Hull & Materials | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Engine Hours | 58 hrs |
| Tower Measurements (Optional) | |
| Alpha E3 Tower Folded w/ Racks | 8 ft 8 in |
| E3+ SolidShade Tower Up on Water | 8 ft 1 in |
| Additional Features | |
| TAPS 3T System | Yes |
| Audison Pro Audio | Installed |
| Smart2 Wheel Controls | Included |
This 2023 Tige 22RZX offers a blend of luxury, technology and performance that sets the standard for modern watercraft. Experience superior wake, powerful propulsion and advanced onboard features all in one sleek package.
| Sale Price | $137,995.00 | |
| Location | Counce, Tennessee | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Stock Number | C313 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Tige | |
| Model | 22RZX | |
| HIN | TIX0100CH223 | |
| Color | Stone | |
| Engine | Indmar 6.2 Raptor 400 | |
| Length | 22' 0" | |
| Beam | 8.5 | |
| Engine Hours | 58 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Width | Trailer Minimum: 102" | Maximum Width (w/ removable guide poles): 106" | |
| Height | Alpha E3 Tower Folded w/ Racks (18" Wheels): 8'8" | Alpha E3 Tower Folded w/out Racks (18" Wheels): 8'7" | E3 Tower Up on Water: 7'8" | E3+ with SolidShade Tower Folded w/ Racks (18" Wheels): 8'10.5" | E3+ with SolidShade Tower Folded w/out Racks (18" Wheels)Ñ: 8'10" | E3+ with SolidShade Tower Up on Trailer (18" Wheels): 11'2" | E3+ with SolidShade Tower Up on Water: 8'1" |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.