$169,995.00
Barnes Marine | Counce, Tennessee
The Tige 22RZX is engineered for performance and luxury on the water. Its sleek hull shape, advanced technology suite, and powerful engine give riders a first‑class experience whether they’re surfing wakes or cruising lake lanes.
The Tige 22RZX is engineered for performance and luxury on the water. Its sleek hull shape, advanced technology suite, and powerful engine give riders a first‑class experience whether they’re surfing wakes or cruising lake lanes.
| Boat Details | |
|---|---|
| Make | Tige |
| Model | 22RZX |
| Year | 2025 |
| Length | 22 ft 0 in |
| Beam | 8.5 ft |
| Engine & Performance | |
| Powertrain | Indmar Raptor 400 (6.2L) |
| Horsepower | 400 hp |
| Propulsion | V‑Drive |
| Construction & Capacity | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine Hours (used) | 1 hour |
| Trailer Dimensions | |
| Width (min/max with guide poles) | 102" / 106" |
| Tower Height Variations |
|
| Condition | |
| Status | Available for sale |
| Location | Counce, Tennessee |
The 2025 Tige 22RZX combines cutting‑edge wake technology with luxurious comfort. It has earned recognition as a top choice in the WakeWorld Riders Choice Awards and is ready to deliver unforgettable wakes for any enthusiast.
| Sale Price | $169,995.00 | |
| Location | Counce, Tennessee | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Stock Number | ZG2025 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Tige | |
| Model | 22RZX | |
| HIN | TIX0364CL425 | |
| Color | Stone/Sonic Blue | |
| Engine | Indmar 6.2 Raptor 400 | |
| Length | 22' 0" | |
| Beam | 8.5 | |
| Horsepower | 400 | |
| Engine Hours | 1 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Width | Trailer Minimum: 102" | Maximum Width (w/ removable guide poles): 106" | |
| Height | Alpha E3 Tower Folded w/ Racks (18" Wheels): 8'8" | Alpha E3 Tower Folded w/out Racks (18" Wheels): 8'7" | Alpha E3 Tower Up on Trailer (18″ Wheels): 10′9″ | Alpha E3 Tower Up on Water: 7′8″ |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 0in |
| Engine Power | 400 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.