$39,995.00
Fish And Ski Marine | Canton, Texas
Discover the 2018 Nitro Z21, a high‑performance bass fishing boat engineered for champions. Designed with input from Bassmaster Classic winners Kevin VanDam and Edwin Evers, this vessel delivers speed, power, and comfort without compromising space or storage.
The Nitro Z21 is built to outperform every other bass fishing ...
[read more]Discover the 2018 Nitro Z21, a high‑performance bass fishing boat engineered for champions. Designed with input from Bassmaster Classic winners Kevin VanDam and Edwin Evers, this vessel delivers speed, power, and comfort without compromising space or storage.
The Nitro Z21 is built to outperform every other bass fishing boat on the market. It features a spacious console for flush‑mounted 12″ fishfinders, an insulated cooler under the step‑up deck, and low‑profile gunnels that house integrated navigation lights.
The Nitro Z21 is the ultimate bass fishing boat for those who demand speed, power, comfort, and reliability. Equip your next fishing adventure with a vessel that’s built to win.
| Location | Canton | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | U529 | |
| Year | 2018 | |
| Make | Nitro | |
| Model | Z21 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 250 HP | |
| Features May Include | Sonar GPS Trolling Motor Touch Screen |
| Dimensions | |
| Length | 21'2" | Towing: 27'11" | Storage: 24'4" |
| Width | Bottom: 6'2" | Package: 8'6" |
| Height | Package: 6'3" |
| Transom Height | 22.5" |
| Draft | 16" |
| Beam | 7'11" |
| Dead Rise | 16 degrees |
| Depth, Maximum | Interior: 18.5" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 55 gal. |
| Seating Capacity | Max: 4 persons |
| Weight, Maximum Capacity | Person: 825 lbs. | Person, motor & gear: 1800 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Average: 2150 lbs. | Average Package: 4050 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | Max. recommended: 300 HP |
| Max Weight Capacity | Person: 825 lbs. | Person, motor & gear: 1800 lbs. approx. |
| Engine Power | 250 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.