$79,900.00
Germaine Marine | American Fork, Utah
The 2022 Heyday Wake Boat H22 delivers a blend of style, comfort and high‑performance wakeboarding capabilities that won’t break the bank.
The 2022 Heyday Wake Boat H22 delivers a blend of style, comfort and high‑performance wakeboarding capabilities that won’t break the bank.
| Boat Details | |
|---|---|
| Model Year | 2022 |
| Make & Model | Heyday H22 Wake Boat |
| Length Overall (LOA) | 22 ft 4″ |
| Beam | 8 ft 6″ |
| Draft | 2 ft 8″ |
| Performance & Capacity | |
| Engine Power | 370 HP (Mercury V‑Drive) |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Capacity | 40 gallons |
| Maximum Seating | 14 persons |
| Weight & Ballast | |
| Dry Weight | 5,188 lbs |
| Ballast (Hardtank Subfloor) | 2,950 lbs |
| Features & Accessories | |
| Cockpit Audio | Rockford Fosgate 4‑speaker system with wireless phone charging pad |
| Lamps & Lighting | LED courtesy lights, backlit convenience pockets and 12‑V navigation lights |
| Mooring & Safety | Pop‑up mooring cleats (6), safety lanyard, convex ski mirror, side‑mounted engine control |
| Spaacial Comfort | Gatorstep® textured flooring (two tone) and a foldable force tower with gas assist and downlit logo light |
| Additional Features | Bimini top, touch screen controls, Bluetooth connectivity, swim platforms, wakeboard/ski towers |
This Heyday H22 is ready for action in American Fork, UT. Ideal for families and groups looking to enjoy water‑sport adventures with a reliable, feature‑rich boat that offers both performance and comfort.
| Location | American Fork UT | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | AFCH22 | |
| Year | 2022 | |
| Make | Heyday Wake Boats | |
| Model | H22 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Ski/Wakeboard | |
| Engine | Mercury 6.2 V8 370HP | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | American Fork, UT | |
| Engine Power | 370 HP | |
| Engine Hours | 142 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Color | Black | |
| Interior Color | White | |
| Max Persons | 14 | |
| Features May Include | GPS Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Touch Screen Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' 4" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 2' 8" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Fuel Capacity | 40 Gallons |
| Weight, Maximum Capacity | Ballast: 2,950 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 5,188 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 370 HP |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 5,188 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Ballast: 2,950 lbs approx. |
| Max Persons | 14 |
| Engine Power | 370 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.