$131,999.00
Germaine Marine | American Fork, Utah
2023 ATX 24 Type‑S
The ATX 24 Type‑S is a bold, powerful and comfortable bowrider that delivers exceptional performance while offering great value. Its commanding presence turns heads on the water.
2023 ATX 24 Type‑S
The ATX 24 Type‑S is a bold, powerful and comfortable bowrider that delivers exceptional performance while offering great value. Its commanding presence turns heads on the water.
The ATX 24 Type‑S is powered by an Indmar Raptor engine that balances torque with a relaxed ride, no matter how hard you push it. This makes every outing memorable and effortless.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Location | American Fork, UT |
| Condition | Used |
| Stock Number | AFUC624E |
| Year | 2023 |
| Make | ATX Boats |
| Model | 24 Type‑S |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN/Hull ID | TIX0624EL223 |
| Engine | Raptor Indmar 440 |
| Length (LOA) | 24 ft |
| Beam | 8 ft 6″ |
| Propulsion Type | Pumped |
| Engine Hours | 80 h |
| Fuel Type | Gasoline |
| Color (Exterior) | Vivid Royal Blue |
| Interior Color | Gray |
| Maximum Capacity | 18 persons |
This ATX 24 Type‑S combines advanced hull design, powerful engine performance and user-friendly technology to deliver an unforgettable boating experience.
| Location | American Fork UT | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | AFUC624E | |
| Year | 2023 | |
| Make | ATX Boats | |
| Model | 24 Type-S | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | TIX0624EL223 | |
| Engine | Raptor Indmar 440 | |
| Hull id number | TIX0624EL223 | |
| LOA (Length) | 24 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | American Fork, UT | |
| Engine Hours | 80 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Color | Vivid Royal Blue | |
| Interior Color | Gray | |
| Max Persons | 18 | |
| Features May Include | Depthsounder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Powered Tower Touch Screen Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/o Platform: 24' | w/ Platform: 25'8" | w/ Platform & Trailer (trailer tongue extended): 29'10" | w/ Platform & Trailer (trailer tongue folded): 26'1" |
| Length | 24' (7.32 m) |
| Beam | 102" (259.08 cm) |
| Width | Beam: 102" | Trailer Minimum: 102" | Trailer Maximum (w/ removable guide poles): 106" |
| Draft | 29" (73.66 cm) |
| Height | Tower Folded w/ Racks (15" Wheels): 8'6.5" | Tower Folded w/out Racks (15" Wheels): 7'11" | Tower Up on Trailer (15" Wheels): 10'9" |
| Capacities | |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 lbs | Ballast: 3750 lb (1700 kg) |
| Fuel Capacity | 57 gal (215.77 l) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 116.57 ft³ (3.30 m³) |
| Weights | |
| Weight | 5160 lb (2341 kg) | Boat & Trailer: 6,700 lbs |
| Features | |
| Hull Type | Convex V |
| Length | 24ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,500 lbs | Ballast: 3750 lb (1700 kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.