$310,000.00
Germaine Marine | American Fork, Utah
Discover the 2025 Tige 25ZX – a bow‑rider that redefines luxury on water with its Ultra™ performance and sleek design.
Discover the 2025 Tige 25ZX – a bow‑rider that redefines luxury on water with its Ultra™ performance and sleek design.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Makes & Model | Tige 25ZX Ultré ZX |
| Type | Bowrider Boat |
| Engine & Performance | |
| Powerplant | Raptor Indmar 575 Supercharged – 510 HP |
| Hours | 35 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Dimensions & Capacity | |
| Length (LOA) | 25 ft 6 in (7.75 m) |
| Beam | 8 ft 6 in (259 cm) |
| Draught | 29″ (74 cm) |
| Seating Capacity | 19 persons |
| Fuel Capacity | 100 gal (379 l) |
| Exterior & Interior Colors | |
| Hull Color | White |
| Interior Finish | Cognac leather seats |
| Optional Features (Commonly Included) | |
| |
| Hull & Construction | |
| Hull Shape | ConvexV for reduced drag and enhanced wake production |
| Total Weight | 7,900 lb (3,583 kg) |
The 2025 Tige 25ZX Ultré ZX is a flagship model that blends cutting‑edge technology with uncompromised performance. Whether you’re chasing big wakes for surfing or enjoying calm days on the lake, this bowrider delivers an unrivaled water experience.
| Location | American Fork UT | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | AF0131H | |
| Year | 2025 | |
| Make | Tige | |
| Model | 25ZX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | TIX0131HD525 | |
| Engine | Raptor indmar 575 Supercharged | |
| LOA (Length) | 25 ft 6 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | American Fork,UT | |
| Engine Power | 510 HP | |
| Engine Hours | 35 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Color | White | |
| Interior Color | Cognac | |
| Max Persons | 19 | |
| Features May Include | GPS Depthsounder Swim Ladder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Powered Tower Touch Screen Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Length | 25'5" (7.75 m) |
| Beam | 102" (259 cm) |
| Draft | 29" (74 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 100 gal (379 l) |
| Weight, Maximum Capacity | 4200 lb (1905 kg) |
| Seating Capacity | 19 Persons |
| Storage Capacity | 160.6 ft³ (4.55 m³) |
| Weights | |
| Weight | 7900 lb (3583 kg) |
| Features | |
| Hull Type | ConvexV |
| Length | 25ft 6in |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 4200 lb (1905 kg) approx. |
| Max Persons | 19 |
| Engine Power | 510 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.